به سايت وكالت خوش آمديد :: رسيدگي به جرايم اطفال بايد غير علني انجام شود
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  
 

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي
رسيدگي به جرايم اطفال بايد غير علني انجام شود
 
به گزارش خبرنگار اجتماعي باشگاه خبري فارس «توانا»، به موجب ماده 1207 قانون مدني صغار، اشخاص غير رشيد و مجانين، محجور محسوب مي‌شوند و از تصرف در اموال حقوق مالي خود ممنوع هستند.
صغير كسي است كه از نظر سن به رشد جسمي و فكري لازم براي زندگي اجتماعي نرسيده باشد، به صغيري كه به هيچ وجه قوه درك و فهم نداشته باشد را صغير غير مميز مي‌گويند و اعمال او باطل است زيرا نمي‌تواند مصلحت خود را تشخيص دهد.
به صغيري كه مي‌تواند خوب و بد را تا حدودي تشخيص دهد مميز مي‌گويند چنين صغيري مي‌تواند تا حدودي مصالح خود را تشخيص دهد اما از انجام معامله ممنوع است زيرا قادر نيست به تنهايي اموال خود را اداره كند؛ در كشور ما تشخيص صغير مميز از غير مميز با قاضي دادگاه است و صغار تحت ولايت پدر و جد پدري خود هستند.
طبق ماده 49 قانون مجازات اسلامي اطفال در صورت ارتكاب جرم از مسئوليت كيفري معاف هستند و تربيت آنان با نظر دادگاه به عهده سرپرست اطفال و در صورت لزوم با كانون اصلاح و تربيت اطفال است.
به موجب تبصره يك ماده 1210 قانون مدني سن بلوغ در دختر 9 سال و در پسر 15سال تمام قمري تعيين شده است. بالغ كسي است كه قواي جسماني او رشد و نمو كرده، تكامل يافته و آماده زاد و ولد است اما دختر و پسري كه به سن بلوغ رسيده‌اند در صورتي مي‌توانند در اموال خود تصرف قانوني كنند كه رشد آنان در دادگاه ثابت شود.
رشيد كسي است كه مي‌تواند در اموال و حقوق مالي خود تصرف كند و اموال خود را مورد نقل و انتقال قرار دهد و سفيه كسي است كه تصرفات او در اموالش عقلاني نيست و نشانه رشد بلوغ و اثبات رشد با دادگاه است .
به موجب ماده 49 و 50 قانون مجازات اسلامي طفل فاقد مسئوليت كيفري است و چنانچه طفلي مرتكب قتل و ضرب و جرح شود ولي او ضامن است و پرداخت خسارت از اموال طفل و توسط ولي او انجام مي‌گيرد.
به جرايم اشخاص بالغ تا سن 18 سال تمام در دادگاه اطفال و با دادرسي ويژه رسيدگي مي‌شود و شخص بالغ در ارتكاب جرايم داراي مسئوليت كيفري است رسيدگي به جرايم اطفال نيز در دادگاه اطفال صورت مي‌گيرد اين رسيدگي غير علني بوده و فقط با حضور ولي و سرپرست قانوني، وكيل مدافع، شهود و نماينده كانون اصلاح و تربيت برگزار مي‌شود و تهيه عكس و فيلم و انتشار مشخصات متهم ممنوع است.