به سايت وكالت خوش آمديد :: ارسال آئین نامه تشکیل شعب تخصصی مراجع قضائی به حوزه ریاست قوه قضائیه
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  
   English Arabic Chinese (Simplified) French German Russian Spanish

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي
چهارشنبه - ۱ خرداد ۱۳۹۸ ارسال آئین نامه تشکیل شعب تخصصی مراجع قضائی به حوزه ریاست قوه قضائیه
معاون حقوقی قوه قضاییه گفت: بررسی و تدوین «آئین نامه شیوه تشکیل شعب تخصصی مراجع قضائی» در معاونت اتمام یافته و این آئین نامه برای تأیید و امضا به حوزه ریاست قوه قضائیه ارسال شده است.

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام و المسلمین دکتر محمد مصدق در ادامه به تبیین آئین نامه یاددشده پرداخت و اظهار کرد: این مقرره مشتمل بر ۱۰ ماده و ۴ تبصره در اجرای ماده ۵۶۶ قانون آئین دادرسی کیفری و با لحاظ ماده ۲۵ همان قانون تدوین شده است.


معاون حقوقی قوه قضائیه با اشاره به ماده یک آئین نامه مذکور خاطرنشان کرد: علاوه بر شعب اختصاصی مصرح در قوانین خاص که تشکیل آن الزامی شمرده شده است، بر اساس این آئین نامه شعبه یا شعبی از دادسرا و دادگاه‌‌ها با رعایت صلاحیت ذاتی برای رسیدگی به موضوعات کیفری و حقوقی اختصاص داده می‌شود.


مصدق خاطرنشان کرد: بر این اساس رئیس دیوانعالی کشور، رئیس کل دادگستری استان و رئیس سازمان قضائی نیروهای مسلح استان با توجه به تجربه و تخصص قضات نسبت به تخصیص شعبه یا شعب تخصصی مورد نیاز اقدام می‌کنند.


وی با تأکید بر رویکرد تخصص محور در تعیین قضات این محاکم افزود: این آئین نامه تصریح کرده است که قضات شعب تخصصی باید علاوه بر توانایی و تجربه لازم در رسیدگی به موضوع، ترجیحاً دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا دکترای حقوق یا معادل حوزوی آن در رشته مربوط باشند و آموزش تخصصی لازم را نیز سپری کرده باشند.


معاون حقوقی قوه قضائیه در پایان با اشاره به اینکه در این آئین نامه معاونت منابع انسانی قوه قضائیه موظف شده است تا نسبت به تأمین نیروی انسانی لازم و ارتقا دانش تخصصی قضات و کارکنان شعب مزبور اقدام کند تصریح کرد: پیش بینی شده است در حوزه‌های قضائی که امکان تشکیل شعبه یا شعب تخصصی وجود ندارد، معاونت منابع انسانی قوه قضائیه زمینه آموزش قضات را در موضوعات تخصصی فراهم آورد.

بر اساس این گزارش، متن آئین نامه با عنوان «آئین نامه شیوه تشکیل شعب تخصصی مراجع قضائی» به زودی، با درج بر روی وبگاه معاونت حقوقی قوه قضائیه (به نشانی mh-gh.ir) در بخش لوایح و مقررات، برای کاربران قابل دسترسی می‌‌شود.

 
 
   
       
نظر شما در مورد این خبر
نام
 
نظر