نكته ها و لطائف :: نه هر كه چهره برافروخت دلبري داند!
صفحه اصلي درباره ما گالري عكس ارتباط با ما آرشیو حوادث آرشیو مقالات آرشیو اخبار ارسال مقاله  

Vekalat.com

error: در حال حاضر هیچ نظر سنجی وجود ندارد .لطفا create one. 

 

 

 

 

 

  مجلات تخصصي

  نحوه تنظيم دادخواست

  شوراهاي حل اختلاف

  نشاني كلانتريها

  نشاني دادسراها

 

  نشاني محاكم دادگستري

  دفاتر ازدواج و طلاق

  دفاتر اسناد رسمي

نه هر كه چهره برافروخت دلبري داند!
 
آن چه مي آيد نامه «س ـ الف» قاضي منتظر خدمت است كه به وزير دادگستري وقت نوشته است. اين متن برگرفته از شماره 50 روزنامه سحر، مورخ شنبه 31شهريور 1335 است.

جناب آقاي گلشائيان:

با وجود اينكه جنابعالي چندان به تبليغات و مطبوعات و افكار عمومي اعتقاد و اتكائي نداريد و به قول خودتان افكار عمومي كه به اين آساني منحرف مي شود ارزش ندارد ولي تصديق بفرمائيد مطبوعات در پيروزي جنابعالي و تصويب لايحه اختيارات و دو لايحه اخير نقش مؤثري داشتند و صميمانه در راه انجام مقصود جنابعالي همكاري كردند. اكنون به هر صورت يا منحصرا روي افكار شخصي و كمك هاي خارج يا به كمك مطبوعات بوده وسايل كار برايتان فراهم شده است، ابزار و اسلحه اي كه مي خواستيد در دست داريد بسيار بجاست بعد از اين اجازه بدهيد مطبوعات در جهت قدمهاي اصلاحي جنابعالي آنچه به نظرشان مي رسد بگويند. برخلاف ساير مصادر امور اين يادآوريها را با حسن نيت و ديده قبول بنگريد شايد... در آن ميان بر خلاف عقيده سازمانهاي دولتي حرف حسابي هم به گوش بخورد ...

امروز بيش از هر چيز مردم به انتصابات جنابعالي چشم دوخته اند و شايعات بركناري عده اي و دعوت عده ديگر به كار بسيار گرم است و نقطه حساسي كه قبل از هر چه بايد توجه جنابعالي را به آن جلب نمود همين موضوع است.

به طور مقدمه بايد عرض كنم كه پايه اساسي اصلاحات دادگستري و قضات از اطاق وزارت دادگستري و صندلي جنابعالي شروع مي شود.

آقاي گلشائيان: اطمينان داشته باشيد كادر قضايي همين عدليه خراب و بدنام را قضات با تجربه و دانشمند و مطلعي تشكيل داده اند كه با اطمينان مي توان گفت 95درصد آنها طبيعتا و در اصل مردمان درستكار، صحيح العمل و مطلع به امور قضايي بوده و هستند و روزي كه اطمينان حاصل كنند وزير دادگستري از قضات درستي و صحت عمل و پاكدامني و قضاوت صحيح مي خواهد، نه اجراي دستور تبعيض و اعمال نفوذ، هر چند نفري هم كه تحت تأثير عوامل و احتياج جاه و مقام و پول منحرف شده باشند فورا به راستي و درستي خواهند گراييد. دليل آن هم واضح است؛ زيرا كه هيچ كاري آسانتر از كنترل عمل قضات نيست، هر قاضي و مأمور قضايي كه دو سال سابقه كار داشته باشد به آساني مي تواند درباره هر پرونده قضاوت كند و تشخيص دهد قاضي پرونده اعمال نظر و سهل انگاري كرده است يا خير؟

با اين تفصيل اگر اين قاضي هاي درستكار منحرف شده و يا سهل انگاري كرده وحشتي نداشته اند، براي اين است كه مي دانسته اند وزراي دادگستري همه شان ريگ به كفش دارند و خودشان چون به خلوت مي روند كار ديگر مي كنند !

هيچ قاضي تا به دستور وزير دادگستري و اولياي معظم وزارتخانه چند پرونده را بر خلاف حق و قانون قطع فصل نكرده باشد جرئت ندارد خودسرانه در مقابل تشبث و پول يا هر نوع ديگري در پرونده هاي ديگر اعمال نظر نمايد و حق را ناحق و قاضي و قضاوت را بدنام كند.

از امروز، از فردا، اگر براي هر قاضي نادرست پايين و يا قاضي سهل انگار ديوان كشور قطع و يقين حاصل شد وزير دادگستري كه رئيس قوه قضائيه است به هيچ عنوان و به هيچ دستاويزي از قبيل مصلحت دولت و سياست كشور به خود اجازه اعمال نفوذ در قضاوت نخواهد داد، او هم تكليف خود را مي داند اگر به راه ناصواب رفته است راه و رسم درستي و پاكدامني پيش خواهد گرفت.

با اين مقدمه است كه به نظر ما در انتصابات دادگستري و طردها و دعوتها جنابعالي نبايد تحت تأثير بدبيني زياد يا خوش بيني بي مورد قرار بگيريد و تصديق فرمايند هر قاضي مشغول به كاري كه گاهي انحراف حاصل كرده براي هميشه بداست. در اين مورد مخصوصا بايد دقت فرماييد از مشاوره و اظهار نظر مشاورين و نزديكان مقام وزارت بر حذر باشيد و روي افرادي كه طرد مي فرماييد و يا دعوت مي كنيد سطحي قضاوت ننمائيد تصوراتي كه فلان قاضي اي كه از دادگستري رفته و در دو سه مورد و برخورد، مورد پسند جنابعالي واقع شده واقعا اگر پشت ميز قضاوت نشست آدم صالحي است يا قاضي فرسوده بدبختي كه به هر عنوان در پرونده اي كه به جهاتي موضوع آن پيش جنابعالي منعكس شده انحراف حاصل كرده است واقعا مرد بد نيست اشتباه است، چه بسا كساني كه امروز به عنوان افراد صالح به جنابعالي معرفي مي شوند و شما مي خواهيد آنها را مجددا به كار دعوت كنيد در كارهاي آزاد خود رسوايي ها به بار آورده اند كه از گرسنه ترين قاضي ها هم ديده نمي شود و چه بسا قاضي ستمديده كه به هر دليل احتياج، يك بار منحرف شده و تصادف او رادر مسير مطالعات شما قرارداده واقعا اگر محيط خوبي برايش فراهم گردد قاضي درستكار خواهد بود.

ما سابقا نظر خود را حتي نسبت به عالي ترين سازمانهاي قضايي كشور كه ديوان كشور است گفته ايم نمي خواهيم از قضات دفاع نمائيم، ولي عقيده داريم محيط و طرز كار مخصوصا رويه وزراي دادگستري هميشه در وضع كار قضات دادگستري موثر بوده و هست و از اين جهت جنابعالي را بر حذر مي داريم كه در انتصابات خود نهايت دقت مبذول فرمايند و تصور نكنند هر كس به هر عنوان در خارج يا در سياست مقامي پيدا كرده است لايق قضاوت است و در واقع نه هر كه چهره برافروخت دلبري داند!